Koku Tedavisi-Aromaterapi

“Sabah üstünüze aromatik yağlar sürmeden dışarı çıkmayın” Charaka Samhita

Koku tedavisi sabit ve uçucu yağlarlar yapılmaktadır. Çoğunlukla masaj yağı olarak kullanılan zeytinyağı, susam ve keten tohumu yağları sabit yağlardandır. Uçucu yağlar ise sabit yağlarla karıştırılarak kullanılır. Aksi takdirde tek başlarına kullanıldığında deride tahrişe neden olabilir.  

Ayurvedada kişiye özel kişinin dosha yapısına ya da ihtiyacına göre seçilmektedir. Kişiye uygun, kişiyi dengeleyici uçucu yağlar belli ölçülerde sabit yağlarına eklenip masaj yağları üretilir ve vücuda uygulanabilir. 

Aromaterapi yapmak için birçok yöntem vardır. Örnek vermek gerekirse tütsüler, bitki torbaları, kokulu sabunlar, kokulu mumlar, buhurdanlık. Aroma, hem fiziksel hastalıklarımızı hem de psikilojimizi tedavi bize yardımcı olur. 

Virüslere karşı bağışıklığımıza iyi gelecek yağlar frankincense, lotus, gül;  vücudumuzun makinesi sindirim sistemizin sağlıklı olması için odada hoş aromalar oluşturabileceğimiz  karanfil ve adaçayı kullanabiliriz. Virüsün en çok etkilediği akcigerlerimizi korumak için evimizin havasına antiseptik yapmak için okalüptüs ve nane uçucu yağları tercih etmelisiniz.